Zaman içinde birikmiş; bazısı yayınlanmış, bazısı arkadaş gruplarıyla dosyalar halinde paylaşılmış ya da sadece rehber kitap yazarlarına not olarak aktarılabilmiş etkinliklerimizle ilgili bilgilerin, tek bir noktadan derli toplu erişilebilir olmasını istedik. Keşke daha önce başlayabilseydik. Bunu, kimi zaman yazacaklarımızı bir türlü derleyememekten ya da bunları iyi ifade edememekten korktuğumuzdan, kimi zaman paylaştığımız kişiler için bu notların bir anlamı olup olmayacağını tartamadığımızdan, ama çoğu zaman da tembellikten yapmadığımızı itiraf etmek gerek. Umuyoruz ki, “etkinlik raporu” günlüğüyle bu eksiğimizi gidereceğiz.

Günlükte her bir etkinlik raporu “Gönderi” (yani kullandığımız altyapının dilindeki “Post”) olarak anılacak. Etkinlikle ilgili bilgileri olabildiğince standart bir biçimde vermeye çalışacağız. Ancak örneğin bir dağ etkinliğinde; rotanın bulunduğu dağ, vadi, bölge, sıradağ gibi standart bilgilere, sadece “etiket bulutu” içinden erişilebilecek. Bazen yazarak ve çizimle anlatamadıklarımızı küçük video parçalarıyla anlatmayı istiyoruz. Raporun, olabildiğince, “ne yapmalı?” gibi bir bölümle sonlandırılması ise bu çalışmanın ana hedeflerinden biri: Bölgeye gidecek olanların, bu bilgiler ışığında orada yapabileceklerine dair esinlenebilecekleri bir kaynak oluşturmak.

Etkinliğin yapıldığı tarihi gönderinin yayınlanma tarihiyle eşleştirerek kronolojik bir arşiv oluşturmayı amaçlıyoruz. Ancak gönderinin ya da içeriğindeki nesnelerin hazırlanış tarihleri birbirlerinden farklı olabileceğinden, bu tarihleri de gönderi içine mümkün olduğunca ayrıca not etmeye çalışacağız.

Daha önce farklı şekillerde yayınlanmış bir etkinliği, bağlantısı halen erişilebilir durumdaysa, bu bağlantısını vererek paylaşmayı düşünüyoruz. Erişilebilir olmaması durumunda, yayıncıyla da görüşerek, yayının fotoğraflarıyla bunlara erişim sağlayabiliriz. Bazı durumlarda; aynı etkinlikle ilgili gözden kaçmış, yer darlığından dolayı yayınlanmamış, güncellenmesi gereken, belki de hatalı olabilecek bilgiler varsa bunları da paylaşacağız.

“Söyleşi/görüş” ve “derleme” bilgi niteliğinde olan gönderileri, ana sayfadan da erişebileceğiniz kategoriler altında sunacağız.

Sevgilerimizle…